Endodontija
Za endodontijo oz. zdravljenje koreninskih kanalov se odločimo takrat, ko pride do vnetja zobne pulpe.
Najpogostejši vzrok zanj so bakterije (karies, poka zoba, komunikacija z vnetimi obzobnimi tkivi, padec odpornosti organizma,…), mehanski dejavniki (bruksizem, previsoke zalivke,…) in termični dejavniki.
Predvsem so kariesu in posledično vnetjem zobne pulpe izpostavljeni pacienti z zmanjšanim izločanjem sline kot posledica bolezenskih stanj ali radioaktivnega obsevanja v področju glave in vratu.
Glavni simptom vnetja zobne pulpe je skelenje zoba na toplo in hladno ter kljuvajoča bolečina in oteklina, vendar je več kot 80% vseh obolenj pulpe asimptomatskih, ko pulpa odmre brez prisotne bolečine (granulom) in jih opazimo na rentgenskem posnetku kot razredčitev kostnine ob vršku korenine, lahko ob prisotnosti bulice na dlesni iz katere izteka gnoj.
Endodontsko zdravljenje poteka v več sejah. Postopek je neboleč, saj vedno apliciramo lokalni anestetik. Koreninske kanale širimo s pomočjo ročnih in strojnih inštrumentov ter ustrezno dezinficiramo z iriganti. V zadnji seji koreninske kanale tesno zapolnimo s polnilnim materialom in jih oskrbimo z zalivko oz. protetičnim nadomestkom.