Zalivke

Zobni karies je eden izmed najpogostejših vzrokov obiska pri zobozdravniku. Ponavadi je razlog občutljivost zoba na hladno, sladko ali kislo. Karies je na zobu lahko prisoten tudi, če ga vi sami ne opazite in se nahaja pod tanko plastjo nepoškodovane sklenine.

 


Zobni karies nastane na površini zoba, kjer zastajajo mehke zobne obloge (plak), ko bakterije z izločanjem kislin povzročijo padec pH pod mejno vrednost in se prične proces demineralizacije (razgradnje) trdih tkiv zoba. Na proces odločilno vpliva prehrana in slina, zato se pri ljudeh z manjšim izločanjem sline karies pojavlja pogosteje.

Najpogosteje ga opazimo na griznih površinah zob, v globokih fisurah, ki jih z zobno krtačko težje dosežemo, na stiku dveh zob, ob dlesni, ob dotrajanih zalivkah in protetičnih izdelkih.

Lahko je primarni (na novo nastal) oz. sekundarni (nastal na stiku obstoječe plombe in zobne površine), zato je pomembno natačno preverjanje tesnosti obstoječih zalivk.

Amalgamske zalivke so lahko popolnoma ustrezne in se jih, razen na željo pacienta (estetika), ne menja. V kolikor se izkaže, da vprašljiva njihova tesnost pa vam priporočamo menjavo.

 

 

Za izdelavo zalivk uporabljamo kvalitetne kompozitne materiale, ki so v barvi zoba in se strjujejo z modro svetlobo. Pri strjevanju prihaja do rahlega krčenja materiala, zato je pomembno, da nanašamo tanke plasti in s tem omogočimo popolno tesnenje ter odlično imitacijo zobne površine s čimer zobu v celoti povrnemo njegovo funkcijo.